Sądowe stosowanie prawa odgrywa kluczową rolę w realizacji zasady zarówno sprawiedliwości, jak i rzetelnego procesu. Stanowi ono o ochronie podstawowych praw jednostki. Prawo to, zagwarantowane przez konstytucje krajów demokratycznych, występuje niejako w postaci fundamentu rzetelnego procesu sądowego i jest nieodłącznym elementem ochrony praw człowieka. Prawo do obrony jako instytucja mająca na celu między innymi służyć sprawiedliwemu procesowi jest podstawowym ,,narzędziem” nie tylko dla oskarżonego i jego obrońcy, ale również i dla sądu.
adw. dr Tomasz Gałczyński wziął udział w misji gospodarczej KIG na Kubę i targach FIHAV’24 w Havanie
adw. dr Tomasz Gałczyński w imieniu kancelarii Gałczyński Osowiecki Banasik oraz jako członek rady Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej wziął udział w Misji Krajowej Izby Gospodarczej na Kubę oraz targach FIHAV’24 w Havanie, które odbyły się w dniach 4-9 listopada 2024 roku.
Media społecznościowe, jako dynamiczna przestrzeń komunikacji, stają się polem zarówno dla innowacyjnych działań, jak i dla poważnych naruszeń prawa. W miarę jak rośnie ich wpływ na codzienne życie każdego z nas, odpowiedzialność (w tym prawna) użytkowników oraz serwisów internetowych staje się coraz bardziej istotnym elementem funkcjonowania człowieka XXI-wieku.
W Polsce system prawny oferuje różnorodne formy pomocy dla osób dotkniętych powodzią, które mają na celu złagodzenie skutków tej katastrofy. Od zasiłków i odszkodowań, przez ulgi podatkowe, aż po pomoc w naturze – każdy poszkodowany może liczyć na wsparcie. W artykule znajdują się najważniejsze aspekty prawnej pomocy dla osób dotkniętych powodzią, a także omówienie prawa przysługujących im w kontekście zawodowym, gdy żywioł uniemożliwia im wykonywanie codziennych obowiązków.
Przestępstwo niealimentacji, zwane również uchylaniem się od obowiązku alimentacyjnego, stanowi poważny problem społeczny. Dotyczy to sytuacji, w których osoba zobowiązana do płacenia alimentów wbrew prawnemu obowiązkowi nie wywiązuje się z tego zobowiązania.
W przypadku, gdy osobą uchylającą się od obowiązku alimentacyjnego jest rodzic mieszkający za granicą (na terytorium UE) wówczas możliwym jest zastosowanie rozporządzenia Rady (WE) nr 4/2009. Pozwala ono na uznawanie i wykonywanie orzeczeń dotyczących alimentów w innym państwie UE bez konieczności przeprowadzenia dodatkowego postępowania. Ponadto, jeżeli dłużnik przebywa za granicą wówczas istnieje możliwość zwrócenia się do Sądu o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania.
Powołanie Komisji jest krokiem mającym na celu kontynuowanie tradycji reformowania prawa w odpowiedzi na zmieniające się realia społeczne, gospodarcze i technologiczne. Działalność Komisji jest również odpowiedź na nowelizację Kodeksu Karnego, która weszła w życie w 2023 roku i doprowadziła do ogólnego regresu polskiego prawa karnego, cofając polski Kodeks Karny o ponad 50 lat, a w niektórych przypadkach nawet „popychać” polską myśl karnistyczną w kierunku systemów państw totalitarnych.
Działalność Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego w 2024 roku jest więc kluczowa dla zapewnienia, że polskie prawo karne pozostaje nowoczesne, spójne i efektywne. Prace komisji mają wpływ na codzienne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, a także na bezpieczeństwo i prawa obywateli.
20 czerwca 2024 r. – gośćmi śniadania biznesowego organizowanego przez Uniwersytet WSB Merito Warszawa byli adwokat dr Tomasz Gałczyński oraz Thuong (Aneta) Hnidziuk.
Podczas spotkania omówiono m.in. jak różnorodność kulturowa wpływa na naszą komunikację i życie zawodowe oraz co nas odróżnia z punktu widzenia neurobiologii, a także jakie korzyści płyną z wielokulturowości w zespołach.
Z przyjemnością informujemy, że we wczorajszym dodatku Rzeczpospolita znalazł się wywiad ze wspólnikiem i założycielem kancelarii Gałczyński Osowiecki Banasik sp.k. adwokatem dr Tomaszem Gałczyńskim. Zapraszamy do lektury.
GOB znalazł się na 20 miejscu w Polsce pod względem liczby zatrudnionych prawników. Cieszymy się, że możemy ciągle się rozwijać oraz że nasza Kancelaria co roku przyciąga kolejnych wyjątkowych prawników. Gratulujemy Wszystkim wyróżnionym prawnikom i kancelariom!
Z początkiem nowego roku kończy się tzw. okres przejściowy. Tym samym zaczynają w Polsce obowiązywać przepisy rozporządzeń unijnych 2019/945 oraz 2019/947. Dla użytkowników bezzałogowych statków powietrznych (BSP) oznacza to spore zmiany. Dotyczą one zarówno hobbystów latających w kategorii otwartej, jak i pilotów wykonujących loty o większym ryzyku. Dzięki lekturze wpisu dowiesz się, co dokładnie zmieniło się w ostatnich miesiącach i jak nowe rozwiązania prawne wpływają na Twoją sytuację.
Z radością informujemy, że adwokat dr Tomasz Gałczyński został wybrany członkiem Rady Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej na kadencję 2024-2026.
W dniu 1 czerwca 2021 roku oficjalnie działalność rozpoczęła Prokuratura Europejska (ang. EU Public Prosecutor’s Office – EPPO). Próby utworzenia tego organu Unii Europejskiej sięgają 1997 roku, kiedy to dyskusja na temat jej utworzenia została zainicjowana przez projekt Corpus Iuris. Państwa członkowskie zaczęły poważniej przyglądać się problemowi przestępstw godzących w interesy finansowe Unii Europejskiej. Planowano zdefiniowanie czynów niedozwolonych oraz ujednolicenie sankcji w tym zakresie.
Z radością informujemy, że w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju mieliśmy zaszczyt brać udział w Krajowym Zjeździe Delegatów oraz Jubileuszu 15-lecia Stowarzyszenia.
Temat marihuany w Polsce, mimo stosunkowo niedawnej legalizacji tzw. medycznej marihuany, cały czas pozostaje w pewnych kręgach tematem kontrowersyjnym. W naszym kraju znajduje się ogromne grono zarówno zwolenników, jak i przeciwników legalizacji marihuany. Mimo wielkiego sceptycyzmu polskiego ustawodawcy w tym temacie, postanowił on pod koniec 2017 roku wprowadzić w Polsce do legalnego obrotu tzw. medyczną marihuanę.
W Polskiej debacie publicznej temat wprowadzenia urlopu menstruacyjnego właściwie nie występuje. Pomimo, że w krajach europejskich jawi się to jako rewolucja, w krajach azjatyckich jest to standard. W Japonii na przykład – pierwszym kraju na świecie, w którym kobiety odczuwające dolegliwości w związku z bólem miesiączkowym mogą wziąć dodatkowe dni płatnego urlopu – istnieje pojęcie urlopu menstruacyjnego już od 1947 r., jednak co ciekawe Japonki nie decydują się na dodatkowe dni wolnego.
Pomimo, iż w polskim prawodawstwie brak jest przepisów regulujących urlop menstruacyjny to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca wprowadził do swojego regulaminu taki urlop w formie benefitu pracowniczego.
W Polskiej debacie publicznej temat wprowadzenia urlopu menstruacyjnego właściwie nie występuje. Pomimo, że w krajach europejskich jawi się to jako rewolucja, w krajach azjatyckich jest to standard. W Japonii na przykład – pierwszym kraju na świecie, w którym kobiety odczuwające dolegliwości w związku z bólem miesiączkowym mogą wziąć dodatkowe dni płatnego urlopu – istnieje pojęcie urlopu menstruacyjnego już od 1947 r., jednak co ciekawe Japonki nie decydują się na dodatkowe dni wolnego.
Pomimo, iż w polskim prawodawstwie brak jest przepisów regulujących urlop menstruacyjny to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca wprowadził do swojego regulaminu taki urlop w formie benefitu pracowniczego.
Proces rozwoju nowych technologii bez wątpienia będzie przyspieszał w nadchodzących latach, wiele podmiotów przechodzi obecnie fundamentalne i daleko idące zmiany spowodowane digitalizacją, stale rozwijane są nowe obszary. Wykorzystanie najnowocześniejszych rozwiązań, do których z pewnością należy zastosowanie sztucznej inteligencji (AI), prowadzi do zwiększenia konkurencyjności, wydajności, obniżenia kosztów oraz propozycji nowych, atrakcyjniejszych produktów dla zainteresowanych. Dalsze przewidywania, jak będzie wyglądał ten system stwarza wiele wątpliwości i powoduje otwartą dyskusję na temat zagrożeń dla konsumentów, przedsiębiorców, jak i praw człowieka.
W ostatnim czasie coraz bardziej dostrzegalny jest wpływ AI na niemal każdy aspekt życia codziennego, stąd w sposób oczywisty pojawiają się pytania: jakie są potencjalne zagrożenia związane z jej stosowaniem, a także kto odpowiada za skutki działań AI?
Ustawodawca w uzasadnieniu projektu nowelizacji kodeksu karnego (dalej również jako: k.k.) z 2022 roku jako ratio legis prowadzonych zmian wskazuje przede wszystkim wzmocnienie ochrony prawnokarnej przed najcięższymi kategoriami przestępstw poprzez zaostrzenie odpowiedzialności karnej.
W kręgu zainteresowania ustawodawcy miały znaleźć się głównie przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu i wolności seksualnej. Nowelizacją z 2022 roku k.k. zostanie jednak zmieniony w blisko 250 miejscach, co budzi niepokój zarówno przedstawicieli doktryny, jak i praktyków prawa, a zapowiadane zmiany jedynie w zakresie najpoważniejszych przestępstwa stały się populistycznym hasłem.
W marcu 2023 r. amerykańska firma OpenAI pracująca nad programem ChatGPT, które do tej pory były pracami zamkniętymi dla szarego człowieka, udostępniła użytkownikom Internetu ChatGPT w pełni za darmo, tym samym w zaledwie kilka dni zyskała na ogromnej popularności na całym świecie.
Parlament Europejski już od kilku lat prowadzi prace nad wdrożeniem do porządku prawnego regulacji dot. sztucznej inteligencji, jednak wprowadzenie projektu „AI Act” u szczytu popularności ChatGPT wydaje się świetnym pomysłem. Takie działanie pokazuje społeczeństwu, że UE jest blisko ludzi i pracuje nad tym, co interesuje każdego, a nie wyłącznie zamkniętą grupę prawników.
Z przyjemnością informujemy, że uzyskaliśmy korzystne dla klienta orzeczenie w sprawie pro bono z zakresu prawa rodzinnego, w której reprezentowaliśmy weterana ze Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.
Borys Michniewicz, podopieczny kancelarii GOB kończy tegoroczny sezon żeglarski z szeregiem sukcesów!
Reklama w mediach to przede wszystkim możliwość zbudowania pozytywnego wizerunku firmy, bezpośredniego kontaktu z klientami oraz dotarcia do szerokiego grona odbiorców. Tymczasem sektor medycyny estetycznej i branży beauty czeka spora rewolucja w tym temacie.
Już od nowego roku, zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. poz. 974) niedozwolona będzie reklama wyrobów wykorzystywanych w medycynie estetycznej, których mogą używać tylko lekarze, a więc m.in. takich jak kwasy, implanty, wypełniacze lub lasery. Zakaz dotknie nie tylko influencerów, którzy prężnie działają w sieci, ale także specjalistów prowadzących działalność gospodarczą, którzy reklamują swoje usługi w social mediach prezentujących wykonane zabiegi „przed i po” i zachęcających do skorzystania ze swoich usług.
Szanowni Państwo,bardzo miło nam poinformować, że Borys Michniewicz został wicemistrzem Polski U23 w klasie Finn. Borys, serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Niekiedy zdarza się, że w obliczu zmian społecznych czy postępu technicznego dotychczas obowiązujące normy prawne znajdują zastosowanie w sprawach wcześniej niewystępujących, dotyczą nowych sytuacji życia codziennego.
Tak dzieje się w przypadku niektórych norm prawa karnego, których zakres zastosowania od pewnego czasu obejmuje przestępstwa popełniane przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych
(BSP), czyli popularnych dronów.
W artykule wskazuję i charakteryzuję trzy grupy takich norm wyrażonych w przepisach Ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (u.p.l) i przepisach Kodeksu karnego (k.k.).t
Transakcje związane z obrotem towarami i usługami, podlegające przepisom Ustawy o podatku dochodowym od towarów i usług – VAT, stały się w ostatnich latach przedmiotem oszustwa podatkowego popularnie zwanego karuzelą podatkową. Transakcje karuzelowe są jednymi z najpoważniejszych przestępstw, w których udział mogą brać podmioty nieświadome…
Social media, czyli w powszechnym tłumaczeniu, media społecznościowe to platforma w Internecie, którapozwala użytkownikom na szybką wymianę informacji i tworzenie oraz przekazywanie publikowanych tam treści. Do najbardziej popularnych serwisów społecznościowych należą aktualnie YouTube, Facebook, Instagram, Tik Tok, LinkedIn oraz Twitter. Korzystając z nich, można tworzyć…
Kradzież jest jednym z najczęściej popełnianych typów czynów zabronionych i jako taka, co oczywiste, powinna być przedmiotem prawnokarnej reakcji. Co istotne dla określenia ram odpowiedzialności sprawcy, to samo zachowanie może być klasyfikowane zarówno jako przestępstwo, jak i wykroczenie.Co się tyczy przestępnego charakteru kradzieży, jej jurydyczny…
Historia rozpoczyna się w 1980 roku, kiedy antropolog doktor William M. Bass na skrawku lasu przy Centrum Medycznym Uniwersytetu Tennessee w Knoxville wylał betonową płytę i przykrył drucianym sufitem w celu przechowywania ludzkich ciał i obserwowania procesu ich rozkładu. Pierwsze zwłoki otrzymano już w maju…
Mając na uwadze niesłabnące emocje związane z projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółekhandlowych oraz niektórych innych ustaw z dnia 23 sierpnia 2021 r. (RPU IX, poz. 1515), (zwanym w dalszej części artykułu „Projektem”) oraz liczbę istotnych zmian, które ów ma wprowadzić, celem uzupełnienia…
Przyjęty przez Rząd dnia 17 sierpnia 2021 roku projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (w dalszej części artykułu zwany również „Projektem”), skierowany kolejno dnia 23 sierpnia do Sejmu, nie bez przyczyny jawi się jako jedna z największych i…
W obliczu treści regulacji obejmujących swoim zakresem kwestię tajemnicy bankowej, tj. w szczególności art. 104 ustawy prawo bankowe, znacznych trudności interpretacyjnych zdaje się nastręczać kwestia ujawnienia w toku procesu cywilnego przez osoby reprezentujące bank, czy to w charakterze powoda, czy pozwanego, informacji objętych tajemnicą bankową,…
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest kapitałową spółką handlową, posiadającąosobowość prawną. Może być utworzona w każdym dopuszczalnym prawnie celu przez jednegobądź więcej wspólników. Jej założycielami mogą być osoby fizyczne albo osoby prawne, bezwzględu na obywatelstwo i miejsce siedziby. Zgodnie z art. 163 k.s.h. spółka z ograniczoną…
Instytucja umorzenia kompensacyjnego w swoim ostatecznym kształcie została wprowadzona do polskiego kodeksu karnego nowelą z dnia 20 lutego 2015 roku. Ówczesny art. 59a przewidywał redukcjęodpowiedzialności karnej w trybie umorzenia postępowania karnego na wniosek pokrzywdzonego (lubpokrzywdzonych). Utracił on jednak w całości moc na skutek noweli z…
Od 1 lipca 2021 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych, która przewidujenowy typ spółki kapitałowej jakim jest Prosta Spółka Akcyjna (PSA). Ta innowacja ma na celuodformalizowanie prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki kapitałowej. Na razietowarzyszy jej klimat niepewności. Wielu prawników uważa, że to…
Zatarcie skazania to instytucja prawna uregulowana w art. 106 kodeksu karnego – stanowi on,że „z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe; wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych”.Prosta z pozoru redakcja językowa przepisu powoduje jednak niemałe zamieszanie w rzeczywistości.Kreuje bowiem swoistą fikcję…
Po ponad dwóch latach od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 7 czerwca 2018 roku o zmianieustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw („Nowelizacja z 2018 r.”), któradostosowywała polskie przepisy do wymogów określonych przez Komisję Europejską m.in. wWytycznych w sprawie pomocy państwa…
Biogaz w Polsce – raport 2020 to publikacja, która swoją premierę będzie miała na początku grudnia. Raport powstaje pod opieką merytoryczną prof. Jacka Dacha z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. To niekwestionowany ekspert ds. biogazowni i – od wielu lat – promotor wykorzystania biogazu do produkcji…
Gdy deweloper nie wywiązuje się terminowo z przyjętych na siebie w umowie deweloperskiejzobowiązań, np. terminu wydania lokalu, terminu przeniesienia własności lokalu, nabywcanieruchomości ma kilka możliwości dochodzenia rekompensaty z tego tytułu. W niniejszymopracowaniu dokonana zostanie analiza możliwości dochodzenia kary umownej oraz odszkodowaniaza szkodę przewyższającą zastrzeżoną w…
Przystępując do analizy poszczególnych zagadnień w polskiej karnistyce należy nieuchronnie spodziewać się jednego lub więcej sporów w doktrynie. Nie inaczej sytuacja przedstawia się w kwestii tzw. „kolizji obowiązków”, opisanej w art. 26 § 5 kodeksu karnego1. Jest to swoiste novum wprowadzone po raz pierwszy w…
Szanowni Państwo, bardzo miło nam poinformować, że Adwokat dr Aleksandra Miśkiewicz została partnerem Kancelarii Gałczyński Osowiecki Banasik! Mec. Miśkiewicz w kancelarii GOB odpowiada za praktykę karną oraz za dział pro bono. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Szanowni Państwo, bardzo miło nam poinformować, że Kancelaria GOB podpisała umowę o pomocy pro bono ze Stowarzyszeniem Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Będziemy świadczyć na rzecz samego Stowarzyszenia oraz jego członków (ponad 300 weteranów) nieodpłatną pomoc prawną w zakresie szeroko pojętego prawa administracyjnego, karnego…
Szanowni Państwo, niezmiernie miło jest nam poinformować, że Adwokat Diana Kostrzewa została Partnerem Kancelarii GOB. Mec. Kostrzewa odpowiada za koordynację obsługi jednego z kluczowych klientów Kancelarii. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Komórki macierzyste określane także jako komórki pnia cechuje zdolność do samoodnawiania się w sposób nieograniczony bądź długotrwały, w rezultacie tworząc ostateczne komórki, będące podstawąludzkiego organizmu. W doktrynie funkcjonuje także termin „zapasowa komórka prekursorowa”, gdyż w późniejszej fazie przekształci się w komórkę dojrzałą. Wyjątkowy aspekt komórki…
Przeciętny Polak – agresor czy pacyfista?„Jesteśmy dość nerwowym społeczeństwem. Ludzie mogą chcieć używaćbroni jako straszaka w sytuacjach spornych pomiędzy sobą.” To wypowiedźMariusza Sokołowskiego, rzecznika policji z 8 kwietnia 2015 r1. Czy to stwierdzenie posiadało naukowe podstawy oraz pozostaje aktualne? Celem niniejszejpublikacji będzie analiza aspektów psychologiczno-kryminalistycznych…
Niekiedy zdarza się, że w obliczu zmian społecznych czy postępu technicznego dotychczas obowiązujące normy prawne znajdują zastosowanie w sprawach wcześniej niewystępujących, dotyczą nowych sytuacji życia codziennego.
Tak dzieje się w przypadku niektórych norm prawa karnego, których zakres zastosowania od pewnego czasu obejmuje przestępstwa popełniane przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych
(BSP), czyli popularnych dronów.
W artykule wskazuję i charakteryzuję trzy grupy takich norm wyrażonych w przepisach Ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (u.p.l) i przepisach Kodeksu karnego (k.k.).t